І так зійде! – Порошенко створює недієздатний Антикорупційний суд

Піар, брехня і купа недоліків – такими словами юристи та експерти характеризують створення Вищого антикорупційного суду, якого так чекають від України в Європі. Про якнайшвидше створення суду на своїй прес-конференції говорить президент Петро Порошенко, перед іноземними партнерами обіцяє створити його протягом трьох місяців прем’єр-міністр Володимир Гройсман, і щиро радіє першому читанню законопроекту спікер Андрій Парубій. Та чи насправді є чому радіти?

По-перше, сама потреба створювати спеціалізований антикорупційний суд є поганим знаком для суспільства і влади, кажуть юристи. Антикорупційні суди мають близько 20 країн світу. Серед них – лише одна європейська. Всі інші – так звані країни третього світу, з якими Україна вже кілька років поспіль сусідить у рейтингу за рівнем корупції.

По-друге, створення Антикорупційного суду у тому вигляді, як це пропонують депутати та президент, є недоцільним. На цьому наголошує Заслужений юрист України Володимир Сущенко.

«Варто розуміти, що створення антикорупційного суду не є ініціативою влади, як вони це позиціонують, а є вимогою суспільства і результатом тиску із закордону. Іноземні партнери виділяють серйозну фінансову підтримку. Звісно, вони хочуть мати гарантії, що ті гроші будуть використані за призначенням. Вони вважають, що створення антикорупційного суду дозволить пришвидшити процес очищення від корупції», – каже Сущенко.

Повна дурня

1 березня Верховна Рада прийняла законопроект Порошенка у першому читанні. Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час зустрічі з європейськими партнерами в Києві заявив, що уряд планує створити Антикорупційний суд протягом найближчих місяців.

«Це повна дурня, – коментує слова прем’єра пан Сущенко. – У законопроекті прописано: 12 місяців на створення суду».

На думку юриста, це не більше, ніж звичайний популізм від політика Гройсмана перед європейськими партнерами. Адже під час зустрічі посол Великої Британії в Києві Джудіт Гоф наголосила на необхідності пришвидшити реформи в Україні, у тому числі, й судову.

«Ми готові надавати посильну допомогу Україні, однак вам слід пришвидшити втілення реформ. Ми добре розуміємо, що без них Україна не буде заможною, сучасною, європейською державою», – сказала Гоф.

Президент Порошенко на прес-конференції пафосно розповідав, що на нього та Україну загалом немає жодного тиску з боку Євросоюзу. Але як тоді розцінювати риторику: не буде суду – не буде підтримки, а відповідно – грошей з Європи?

Поділили на кращих і гірших

Юриста Володимира Сущенка у проекті Порошенка дивує відразу кілька нюансів.

«Автори законопроекту, в тому числі і президент, наголошують на тому, що в антикорупційний суд потрібно відібрати найчесніших, найкваліфікованіших, найкращих суддів. Постає питання: а що, судді інших судів можуть бути менш чесними та менш кваліфікованими?», – дивується юрист.

Тобто, у Верховний суд, не кажучи вже про обласні та районні, можна відправляти, так би мовити, другосортних суддів. Наприклад, тих, що судили майданців. Тим більше, практика така вже є.

Незрозумілий юристу і сам процес відбору суддів до Вищого антикорупційного суду. До речі, їх кількість теж поки невідома.

«Автори законопроекту гарантують прозорість конкурсу суддів. Знаєте, що вони розуміють під прозорістю? YouTube-трансляції. Але це тільки зовнішня сторона цього процесу. А оцінювання учасників конкурсу залишається за межами. До того ж, в положеннях про конкурсний відбір є одне дуже філософське поняття: «доброчесність». Із тисячі балів 250 балів йде за «доброчесність». При чому 100 балів – це «морально-психологічні якості». А 150 балів – це «інші показники». Що таке «інші показники», невідомо. Так само невідомо, як оцінювати «доброчесність». Навіть у глосарії не розтлумачено це поняття», – каже пан Сущенко.

Щодо самої специфіки роботи майбутнього Антикорупційного суду у юриста також є багато питань.

«Планується, що буде велика кількість складів злочину, які зможе розглядати Антикорупційний суд. В тому числі і ті справи, де є опосередкований зв’язок з корупцією. Єдиний фільтр – це обсяг заподіяної шкоди: не менше ніж 500 прожиткових мінімумів. Наче б то, дрібними справами закидати не повинні. Але… Розмір шкоди, який встановлюють на етапі досудового розслідування, є лише попереднім. А остаточний розмір цієї шкоди може встановити тільки суд. Що робити, коли в ході засідання з’ясується, що обсяг шкоди менший?»

Гра в наперстки

Парадокс, але активісти і юристи, які підтримують ідею суспільства щодо створення Антикорупційного суду, вимагають від президента відкликати законопроект. І це неспроста. На думку юриста, експерта Антикорупційної групи Олександра Леменова, Порошенко і компанія умисно допускають таку кількість помилок і недоліків, щоб суд, не дай Боже, не запрацював до виборів 2019 року.

Організація «Реанімаційний пакет реформ» ще в грудні минулого року закликала гаранта відкликати законопроект, адже він суперечить висновку Венеційської комісії.

«Є три основні недоліки. Перше – це можлива перевантаженість суду. Він має розглядати справи, які розслідує НАБУ, натомість суд хочуть завалити купою інших дрібних справ. Друге – завищені вимоги до суддів. З такими вимогами до кандидатів суд сформувати неможливо. Третє – пропонують створити раду міжнародних експертів для відбору кандидатів, яка нічого не вирішуватиме. Негативні висновки цієї ради не зобов’яжуть Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС) дискваліфікувати сумнівних кандидатів», – наголошує Леменов.

Після ухвалення законопроекту у першому читанні юрист назвав це грою в наперстки. На його думку, недоліки суду не дозволять йому запрацювати навіть протягом року.

У результаті ситуація виглядає так: юристи та експерти, які виступають за подолання корупції в державі, категорично проти такого законопроекту про Антикорупційний суд. Натомість представники влади на чолі з Порошенком та Гройсманом, активно просувають недосконалий документ, примудряючись ще й попіаритись на цьому. Вища межа політичного цинізму.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *