Кандидат «ікс»: майбутні сюрпризи президентських перегонів

Країна потребує нових політичних лідерів – згідно з результатами останнього соцопитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» та соціологічною службою Центру Разумкова, так думають 62% українців.

При цьому більше третини з них сподіваються на людей з нових політичних проектів, ще третина роблять ставку на представників другого ешелону старих партій, а 28% впевнені, що новий лідер може з’явитися в лавах однієї з громадських організацій.

«Запит на нового кандидата, на нові обличчя є, – підтверджує в розмові з UA1 глава Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко. – Але запит цей абстрактний. Понад те, він є, але пропозиції, яка б зачепила людей, розчарованих у нинішніх політичних лідерах, немає».

Проте, чим ближче до виборів, тим частіше з’являються прогнози щодо теоретично можливої появи нового політика, що зможе залучити на свою сторону виборців, які поки не визначилися, і скласти реальну конкуренцію основним претендентам на найвищу державну посаду.

UA1 поспілкувався з експертами, які не перший рік беруть участь в організації передвиборчих кампаній, аби оцінити, наскільки ймовірною є поява такого нового лідера, і якщо така ймовірність дійсно існує, то хто це може бути.

Політична масовка

Валентин Наливайченко, Роман Безсмертний, Інна Богословська, Роман Насіров – усіх цих абсолютно різних людей об’єднує одна й та ж заява про намір балотуватися на пост президента на виборах у 2019 році. А політологи прогнозують в рамках майбутньої передвиборчої кампанії справжнє нашестя претендентів на президентський пост.

«Список кандидатів буде величезний – п’ятдесят і навіть більше, – запевняє експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. – Але реально вибори президента будуть цікаві для трьох, максимум чотирьох осіб, які мають шанси перемогти. У решти будуть інші мотиви – розкрутка політичних партій, своя політична капіталізація. Хтось, як Насіров, захоче отримати імунітет на час проведення виборів і спробувати певною мірою повернутися в політику».

Водночас, політологи стверджують, що не всі заяви про участь у президентських виборах слід сприймати серйозно. Частина кандидатів буде виконувати роль так званих спойлерів – людей, які відтягують голоси у різних кандидатів. А частина стане «торпедами», щоб «топити» кандидатів зливом компромату.

«Є заяви, які не мають прямого стосунку до виборів, і заяви очевидних аутсайдерів, якими є Богословська і Насіров, – пояснює Фесенко. – Тим більше, я не впевнений, що Насіров реально почне брати участь у виборах, а якщо й буде, то його мотиви і цілі не мають жодного відношення до виборів».

Частково роль подібної політичної масовки окреслює політконсультант Інституту публічної політики та консалтингу Сергій Биков.

«Богословська – це типовий кандидат для поливання брудом Тимошенко. Раніше вона це робила за командою Манафорта, чому є докази у публікаціях «Гардіан», а сьогодні ті ж тези озвучує вже за командою Порошенка, – вважає експерт. – Щодо Безсмертного – це свого роду спойлер для Гриценка, адже і один, і другий сприймаються як Ляшко для інтелігенції».

Цілісну розкладку всіх типів учасників майбутніх президентських виборів дає політексперт, керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.

«Перший тип – трійка претендентів, які будуть реально боротися за крісло. Це Порошенко, Бойко і Тимошенко. У них є система, яка може привести їх до результату і захистити результат, – каже він. – Другий тип – це ті, хто висуваються в президенти, щоб прокачати штаби і добре увійти в парламентські вибори. Оскільки у нас всі партії лідерського типу, кожен повинен висуватися. Зрозуміло, що йде Ляшко, що йде Тягнибок, якому потрібно проводити «Свободу» до парламенту, Садовий піде. Це кандидати, які можуть провести в парламент свої партії».

Однак окрім гравців, що мають реальні політично амбіції, буде багато тих, хто виконає відведену їм технічну роль.

«Третій тип – ті, хто йде, щоб бути спойлерами для кандидатів, – продовжує перераховувати Загородній. – 50х50 Зеленський буде грати роль троля, і не виключено, що отримає свою фракцію в парламенті. Хтось буде забирати голоси, наприклад, Ляшко у Тимошенко, і вести в парламент свою фракцію. І четвертий тип – це ті, хто хочуть захиститися від кримінального переслідування».

Чи може серед такої кількості людей з’явитися новий лідер, здатний залучити виборців в самий розпал президентської гонки? Експерти не мають ілюзій з цього приводу, і до таких прогнозів вони ставляться вкрай скептично.

Рівняння з одним невідомим

«Я поки не бачу такого «кандидата ікс», – зізнається Загородній. – По-перше, в нашій країні повинна бути система, яка може винести наверх і підтримати. По-друге, якщо такий кандидат теоретично з’являється, то він має вже з’явитися, тому що часу для того, аби вибудувати кампанію і вистрілити, немає».

З такою думкою згоден представник «Руху нових сил» Давід Сакварелідзе. Відповідаючи на запитання UA1 під час своєї онлайн-конференції, соратник Саакашвілі сказав: «Ця кандидатура не встигне з’явитися. І вона не з’явиться, якщо ми самі не будемо в цьому брати участь і підштовхувати цей процес. Само по собі нічого не з’являється».

Також важливим моментом Загородній вважає занадто різні політичні уподобання виборців, які не визначилися. «Це поле настільки неоднорідне, що такий кандидат навіть в теорії не з’являється. Максимум, що може статися, – з’явиться несподіваний кандидат, який буде відтягувати голоси і грати проти всіх», – прогнозує експерт.

На думку Руслана Бортника, незважаючи на велику електоральну нішу для «кандидата ікс», його поява можлива лише в теорії.

«Для цього має відбутися якась екстраординарна політична подія на кшталт революції 2014 року, – вважає експерт. Або ж інший варіант – якщо зірка загориться, значить, це комусь буде потрібно».

Бортник впевнений, що сьогодні в Україні є багато гідних, чесних, кваліфікованих людей, але про них ніхто ніколи не дізнається, якщо їх не покажуть по крупних телеканалах. А у телеканалів свої власники, які роблять політичні ставки на абсолютно зрозумілих їм і контрольованих ними людей.

«Швидше за все, якийсь серйозний кандидат не з’явиться, оскільки у нього не буде можливості фінансово та інформаційно розкрутитися», – резюмує експерт.

Своєю чергою, Володимир Фесенко акцентує увагу на не дуже великій кількості виборців, що не визначилися з кандидатурою.

«Максимальна цифра, яка називалася, 37% не визначилися, – констатує він. – Інші опитування давали не більше чверті виборців, які не визначились».

При цьому, за словами експерта, є перевірена роками закономірність: частина тих, що не визначилися, робитимуть вибір із вже наявних фаворитів, а частина просто не підуть на вибори.

«Одна з помилок малорейтингових політиків, з якою я стикаюся вже близько 20 років, це коли політик другого ешелону вважає, що раз є велика кількість тих, хто не визначився, то можна починати виборчу кампанію, і вони за нього проголосують, – розповідає Фесенко. – Це принципово неправильно саме тому, що більшість таких людей просто не прийдуть на вибори, а ті, що залишилися, вибиратимуть з-поміж фаворитів».

Та й великий запит на нові обличчя, за спостереженнями політолога, не оформлюється в якийсь конкретний вибір.

«Дві третини виборців кажуть, що вони хочуть бачити якісь нові обличчя, а коли їх запитують, хто це може бути, не можуть назвати жодного прізвища, – наводить приклад Фесенко. – Ті ж, хто називає якісь прізвища, наприклад, Савченко, Мураєва, в результаті не готові за них проголосувати».

Перевірено роками

Багато в чому неможливість появи якогось нового лідера політологи схильні пояснювати консерватизмом виборців.

«За людину, невідому абсолютній більшості виборців, українці не проголосують, це доведено практикою. У нас такого ніколи не було і навряд чи це станеться, – упевнений Фесенко. – Не будуть голосувати українці за кота в мішку, політика, якого ніхто не знає. Тим більше, що претендентів на таку роль буде досить багато. У нас консервативний виборець».

Водночас, експерт не виключає, що у гру вступлять «темні конячки» не з політиків, у яких будуть непогані рейтинги. Насамперед, він має на увазі Володимира Зеленського та Святослава Вакарчука.

«Ми ще не знаємо, чи будуть вони брати участь у виборах, хоча щодо Зеленського різні джерела говорять, що, найімовірніше, так, – каже Фесенко. – Їхня перевага в тому, що їх знає вся країна. Саме тому у них досить високі рейтинги, плюс вони в різних формах засвітилися у політичному контексті. Зеленський за рахунок серіалу «Слуга народу», Вакарчук уже був народним депутатом, і вже рік обговорюють його можливу участь у виборах».

У підсумку, на думку експерта, українці будуть робити ставку на того, хто вже проявив себе в управлінні державою, або голосувати за яскраву фігуру, яка «зачепила».

Цю думку поділяє і Бортник: «Умовно кажучи, якби вибори проходили два тижні тому, то фаворитом був би боксер Усик. Якби півроку тому, то переміг би співак Вакарчук. Були моменти, коли перемагав Зеленський. Будь-яка подія, що трапилася до виборів, може виштовхувати нагору ті чи інші фігури – якогось окремого героя, силовика, учасника АТО, спортсмена, музиканта, лідера у тій чи іншій сфері».

Але в будь-якому разі, на думку політологів, це ніяк не позначиться на очікуваннях раптової появи нового успішного «кандидата ікс».

«Думати, що з’явиться хтось і він незрозуміло чому приверне увагу тих, хто не визначився, це, м’яко кажучи, фантазії, які не підтверджуються реальною політичною поведінкою наших виборців», – резюмує Фесенко.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *