Оксана Чепіжко: Донбас може перетворитися на «другий Чорнобиль»

Громадські діячі та експерти закликають уряд звернути увагу на екологічні проблеми Донбасу. Інакше регіон може перетворитися на «другий Чорнобиль»

Донбас може перетворитися на другий Чорнобиль, - підсумки дискусії

Про це йшлося під час відкритої дискусії в Українському інституті майбутнього, ініційованої громадською організацією Re:Старт.

Згідно з офіційною статистикою, в Донецькій і Луганській областях налічується більше 170 потенційно небезпечних об’єктів. Серед них шахти, заводи, очисні та енергетичні споруди, водоканали і насосні станції. Ситуація ускладнюється тим, що більшість проблемних об’єктів перебувають на підконтрольних територіях. Тому неможливо отримати об’єктивні дані і провести всебічний моніторинг.

Як зазначають екологи, в трикутнику Горлівка – Єнакієве – Торецьк кожне з міст крім проблемних шахт має численні склади хімічних відходів, вкрай небезпечні виробництва, ртутні рудники і підземні капсули з радіоактивним вмістом. Навіть якщо радіоактивні стронцій, цезій, а також ртуть не потраплять у водоносні шари, затоплення шахт загрожує гуманітарною катастрофою всьому регіону.

На думку громадського діяча, співзасновника Re:Старт Оксани Чепіжко, навіть після повернення Донбасу під контроль України нам не вдасться локалізувати і закрити «зону забруднення», як у Чорнобилі.

«Ми не можемо «законсервувати» стратегічно важливий регіон, вивезти звідти всіх людей, зупинити всю промисловість. Останнім часом часто можна почути, що до реінтеграції тимчасово окупованих територій потрібно готуватися вже сьогодні. Запобігання екологічних ризиків – одна з головних складових реінтеграції, вже сьогодні ми зобов’язані почати працювати над цим», – вважає Оксана Чепіжко.

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука вважає, що екологічні проблеми регіони багато у чому пов’язані з захопленням шахт, підняттям рівня отруйних відходів і просіданням грунтів. Це становить загрозу забезпеченню водою всього Донецького регіону. Крім того, на Донбасі дуже висока концентрація небезпечних об’єктів. В умовах обстрілу ризики значно зростають.

«Щоб вирішити проблему екології Донбасу, її потрібно подавати на більш вищому рівні, оскільки не все до снаги нашому міністерству», – сказав Георгій Тука і закликав громадськість, журналістів не залишати цю тему без уваги.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *