Вчені навчилися читати думки: деталі дивовижного відкриття

Вчені Колумбійського університету (США)  створили систему, яка трансформує думки у розбірливу і впізнавану мову. Нейроінженери вважають, що їхня система, робота якої базується на нейромережах і вокодері, дасть змогу поліпшити систему спілкування комп’ютера з мозком.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це повідомляє Scientific Reports.

За словами вчених,  коли людина говорять (або навіть уявляє собі, що говорить), в деяких ділянках мозку виникає активність. Також чітка картина сигналів  спостерігається і тоді, коли ми чуємо, як хтось говорить або ж уявляємо собі, що хтось слухає.

Команда доктора Німа Месгарані (Nima Mesgarani) зосередилися на простих комп’ютерних моделях, які здатні аналізувати спектрограми, що представляють собою візуальне подання звукових частот.

Оскільки цей підхід не дав нічого схожого на розбірливе мовлення, команда доктора Месгарані використала вокодер — комп’ютерний алгоритм, який може синтезувати мову після вивчення записів розмов людей. Ця технологія аналогічна тій, яку використовують Amazon Echo і Apple Siri.

У рамках дослідження пацієнтів з епілепсією попросили прослухати фрази, вимовлені різними людьми, і виміряти моделі мозкової активності. Після того ці нейронні візерунки обробили вокодери.

Після того дослідники попросили  пацієнтів прослухати дикторів, які повторюють цифри від 0 до 9, записуючи при цьому сигнали мозку, які потім можна було б пропустити через вокодер.

Звук, який видав вокодер у відповідь на ці сигнали, був проаналізований і очищений нейронними мережами.

У підсумку з’явився роботизований голос, що вимовляє послідовність цифр. Для перевірки правильності запису доктор Месгарані і його команда доручили окремим особам прослухати запис і повідомити про те, що вони почули.

“Ми виявили, що люди можуть розуміти і відтворювати звуки приблизно 75 % випадків”, — сказав д-р Месгарані.

Доктор Месгарані і його команда планують протестувати складні слова і пропозиції, і вони хочуть провести ті ж самі тести на мозкові сигнали, що випромінюються, коли людина говорить або думає говорити.

За словами дослідників, їхня система може бути частиною імпланту, що подібний до тих, які носять деякі хворі на епілепсію. Він трансформує думки власника безпосередньо в слова.

Нагадаємо, раніше вчені Лондонського університету (Велика Британія) заявили, що людство наближається до глобальної катастрофи – якщо не змінити методи виробництва їжі і раціон харчування, загинуть мільйони людей.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *